Хремата. Защо трябва да изсмукваме образувалия се носен секрет?

Хремата е често срещана в бебешка и детска възраст. Малките деца в годината боледуват средно по шест пъти от хрема. В същността си заболяването представлява възпаление на носната лигавица /ринит/, което в повечето случаи е с вирусен характер. Ако хремата не се лекува навреме и не се грижим за редовното и правилно отстраняване на образувалия се в носа секрет, той създава основа за развитие на бактерии. Така в началото редкият и воден секрет се превръща в гъст и гноен, което причинява смущения в дишането и може да доведе до редица усложнения /възпаление на средното ухо, синузит, бронхит/.


За избягване/предотвратяване на тези усложнения, първостепенна задача на родителите и лекарите е да отстраняват редовно и ефикасно образувалия се носен секрет. По-голямото дете може самостоятелно да духа носа си, но пеленачето не може. Затова секретът трябва да се отстранява чрез изсмукване. Само болниците и поликниниките разполагат със специализирани компресори. За тази цел аспираторът Baby-Vac, който функционира с помощта на прахосмукачка е отличен ефикасен уред, който е на разположение вкъщи и така ежедневното многократно изсмукване е напълно възможно.


Носният секрет трябва да се изсмуква толкова често, колкото пъти е необходимо и колкото пъти възрастният човек издухва носа си.
Няма долна възрастова граница за използването на уреда. Носният секрет на малки бебета/пеленачета може и трябва да се изсмуква. Изсмукването не уврежда носната лигавица, което се доказва и от международни институти, които са тествали продукта.


По отношение на силата на изсмукване, уредът има саморегулиращ механизъм. Ако при изсмукване не излиза секрет, процедурата не трябва да се насилва, защото и подутата носна лигавица може да причини запушване на носа, което естествено не може да се отстрани с изсмукване. При хрема, която продължава повече от няколко дни или седмица, трябва да се направи консултация с лекар. Освен изсмукването на носните секрети, може да се наложи прием на витамини, противовъзпалителни лекарства.